İngiltere'de Eğitim

İngiltere’de zorunlu eğitim 11 yıldır. Öğrenciler 5-16 yaş aralığında bu eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Sistem, öğrencilerin almakla yükümlü oldukları dersler ve seçmeli derslerden oluşan bir müfredata sahiptir. Öğrencilerin bireysel yeteneklerine uygun olarak tasarlanmış bir sistemdir.

GCSE Nedir?

Eğitimlerinin sonunda GCSE (General Certificate of Secondary Education) adlı sınava girerek zorunlu eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Bu sınavdan sonra okumaya devam etmeyebilir, “college” larda mesleki ve teknik eğitim almak şeklinde eğitimlerine devam edebilir ya da “A Level” olarak adlandırılan -ülkemizde muadili olmayan- liseden üniversiteye geçiş mahiyetinde olan, iki yıl süren ve üniversitede okumak istedikleri bölüme ön hazırlık yapılan eğitim programına yönlenebilirler. GCSE sisteminden ders almayan öğrencilerin A Level sistemine geçmeleri mümkün değildir.

KLC Education Co.Ltd olarak İngiliz eğitim sisteminde yer almayan fakat İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerimize kendi okullarında eğitimleri devam ederken, GCSE sisteminden de online olarak, seçeceğimiz beş dersi İngiliz eğitmenler eşliğinde sağlayarak üniversite başvuru aşamasında öğrencilerimizi kabul alma anlamında çok daha avantajlı konuma taşımaktayız.

A Level Veren Okullar Hangileridir?

+ Cambridge Tutors College
+ Kings Education
+ International School of Creative Arts
+ CATS College
+ Loughborough College
+ Bellerbys College
+ Duff Miller College
+ MPW Colleges
+ Chelsea Independent College
+ David Game College

Bunun yanında “boarding school” olarak adlandırılan yatılı liseler de İngiltere eğitim sisteminde büyük önem taşır. Bu okullar öğrencileri erken yaştan itibaren İngiliz eğitim sistemine dahil ederek hem üniversite adaptasyonlarını erkenden sağlamakta hem de öz yönetimden, disipline, takım çalışmasından, her konuda sosyalleşmesini sağlayacak sportif ve sanatsal alanlardaki gelişimlerini de destekleyerek her anlamda bir dünya vatandaşı yetiştirmektedirler.

İngiltere’deki "Boarding School" (Yatılı Okul) Listesi

+ Rendcomb College
+ King’s College Taunton
+ Rishworth School
+ Padworth College
+ Farringstons School
+ Langley School
+ Morton Hall Girl’s School
+ St. James Senior Boys School
+ Owestry School
+ St. Christopher School
+ Bredon School
+ St.Bees
+ Ellesmere College
+ Warminstor College

İngiliz olmayıp İngiliz sisteminde yatılı okul eğitimi almak isteyen öğrencilerimize KLC EDU UK şubemiz mecburi hizmet olan “ebeveyn” lik yapma hizmetini üstlenmektedir. Öğrencinin okul kabulünden mezuniyetine kadar ailenin karşılaması gereken tüm ihtiyaçlar tarafımızca karşılanmaktadır.


Foundation Eğitimi Nedir?

Yabancı öğrenciler erken yaşlarda yatılı okullarla İngiliz sistemine dahil olabilecekleri gibi zorunlu eğitim süreçlerini Türkiye’de tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için de dünya çapında oldukça prestijli İngiliz Üniversitelerine yönlenebilirler. Bunun yolu da yabancı öğrenciler için hazırlanmış “foundation” olarak adlandırılan hazırlık sınıfında okumaktadır. Foundation İngilizce hazırlık sınıfı değildir, öğrencinin üniversitede okumak istediği bölüme ve İngiliz eğitim sistemine adaptasyon sınıfıdır.

Öğrenci İngilizce yeterliliğini sağladığı, lise mezuniyet notu orta ve üstü seviyede olduğu ve öğrenci velisi İngiltere’de eğitim ve yaşam giderlerini karşılayabilecek durumda olduğu taktirde bir üniversitenin foundation sınıfına kabul alabilmektedir.

Sene sonunda bulunduğu üniversitenin şart koştuğu foundation notunu sağlayabilmişse aynı üniversitede kalarak eğitimine devam edebilmektedir. Ancak istenilen notu tutturamadığında, aldığı notu kabul eden başka bir üniversiteye öğrencinin yerleşimi gerçekleştirilmektedir.

İngiltere Üniversiteleri

+ Anglia Ruskin Üniversitesi
+Bolton Üniversitesi
+ Bradford Üniversitesi
+ Bristol Üniversitesi
+ Buckingham Üniversitesi
+ Camborne Madencilik Okulu
+ Cambridge Üniversitesi
+ Canterbury Christ Church Üniversitesi
+ Central Lancashire Üniversitesi
+ Chester Üniversitesi
+ Cumbria Üniversitesi
+ Durham Üniversitesi
+ Edge Hill Üniversitesi
+ Essex Üniversitesi
+ Exeter Üniversitesi
+ Lancaster Üniversitesi
+ Leeds Üniversitesi
+ Leicester Üniversitesi
+ Liverpool Hope Üniversitesi
+ Liverpool John Moores Üniversitesi
+ Liverpool Üniversitesi
+ Manchester Metropolitan Üniversitesi
+ Manchester Üniversitesi
+ Newcastle Üniversitesi
+ Nottingham Üniversitesi
+ Open University
+ Oxford Üniversitesi
+ Plymouth Üniversitesi
+ Salford Üniversitesi
+ Sheffield Hallam Üniversitesi
+ Sheffield Üniversitesi
+ Sussex Üniversitesi
+ York Üniversitesi (İngiltere)